Letecká válka nad Československem
22. Červen 2017, 15:27 *
Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení
Novinky:

Domů   Nápověda Vyhledávání Kalendář Přihlásit Registrovat  

Mohlo by Vás zajímat: Kde všude udeřili hloubkaři v českých zemích? Sledujte blog na http://hloubkari.wordpress.com
Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Svetelné majáky na trati Praha - Brno - Bratislava  (Přečteno 19449 krát)
Boris_Súdny
Starší člen

« kdy: 11. Leden 2011, 13:47 »

Má niekto nejaké informácie o svetelných majákoch, ktoré boli v 20. rokoch inštalované na uvedenej trati pre lepšiu orientáciu pri nočných letoch? Zachoval sa dodnes nejaký takýto maják? Za odpoveď vopred ďakujem.
Zaznamenáno

Never v pravdivosť ničoho, čo si sám neoveríš.
OKPPT
Plný člen

« Odpověď #1 kdy: 11. Leden 2011, 19:02 »

Tohle jsem loni použil v seminárce, zkusím to odněkud vyštrachat, měl jsem to myslím i s několika fotkama a mapou. Prozatím takhle

V dvacátých letech se mezi Prahou, Brnem a Bratislavou na trati začaly stavět světelné majáky. Üdajně celý systém začal fugovat v roce 1930. Světelné majáky byly železné kontrukce s rozvaděčem dole a světlometem nahoře. Světlomet se rozvěcel na dálku v přesných dobách, kdy byl plánovaný provoz. Majáky byly rozestavěny tak, že od jednoho bylo za letu za dohlednosti bylo vidět světlo druhého, (nejsem si jist, kolik byla vzdálenost VMC kdysi kdysi, ale dneska to je 5 km)

A teď pozice

Letiště Ruzyně
Letiště Kbely
Šterbohostice u Škvorce
Krymlov u Kostelce n Č.l.
Žandov u Uhlířských Janovic
Zbraslavice
Tis
Česká Bělá
Sázava u Žďáru nad Sázavou
Bobrůvka
Heřmanov u Křižanova
Braniškov u Deblína
Hády v Brně
Měnín
Kurdějov u Hustopečí
Přítluky u Velkých Pavlovic
Lanžhot
Svatý Ján.

Údajně jsou dodneška dochovány dva kusy na této trase. Myslím, že jeden z nich je ve Kbelech.
« Poslední změna: 11. Leden 2011, 19:19 od OKPPT » Zaznamenáno

Petr Plinta
Orlová - Poruba
Boris_Súdny
Starší člen

« Odpověď #2 kdy: 11. Leden 2011, 21:09 »

Tohle jsem loni použil v seminárce, zkusím to odněkud vyštrachat, měl jsem to myslím i s několika fotkama a mapou.

Ďakujem za odpoveď. Pokiaľ sa Vám materiály podarí nájsť, budem Vám za ich poskytnutie veľmi povďačný.

Na akú tému bola Vaša seminárka?

Prozatím takhle

V dvacátých letech se mezi Prahou, Brnem a Bratislavou na trati začaly stavět světelné majáky. Üdajně celý systém začal fugovat v roce 1930. Světelné majáky byly železné kontrukce s rozvaděčem dole a světlometem nahoře. Světlomet se rozvěcel na dálku v přesných dobách, kdy byl plánovaný provoz. Majáky byly rozestavěny tak, že od jednoho bylo za letu za dohlednosti bylo vidět světlo druhého, (nejsem si jist, kolik byla vzdálenost VMC kdysi kdysi, ale dneska to je 5 km)

A teď pozice

Letiště Ruzyně
Letiště Kbely
Šterbohostice u Škvorce
Krymlov u Kostelce n Č.l.
Žandov u Uhlířských Janovic
Zbraslavice
Tis
Česká Bělá
Sázava u Žďáru nad Sázavou
Bobrůvka
Heřmanov u Křižanova
Braniškov u Deblína
Hády v Brně
Měnín
Kurdějov u Hustopečí
Přítluky u Velkých Pavlovic
Lanžhot
Svatý Ján.

Údajně jsou dodneška dochovány dva kusy na této trase. Myslím, že jeden z nich je ve Kbelech.

Posledný maják pred Bratislavou (resp. letiskom Vajnory) bol pri obci Borinka (vtedajší názov Pajštún).

V Prahe sa dochoval ten, čo bol umiestnený na vodárenskej veži?
Zaznamenáno

Never v pravdivosť ničoho, čo si sám neoveríš.
OKPPT
Plný člen

« Odpověď #3 kdy: 12. Leden 2011, 01:34 »

Seminárka byla na téma historie elektrotechniky v letectví.

Podle toho, co jsem našel, tak by kbelský měl být ve vodárenské věži.

a druhý je v České Bělé

http://www.ceskabela.wz.cz/majak.htm

Zkusím někde najít i další trasy. Něco jsem letmo zahlédl ohledně tras Praha - Paříž, a Praha - Drážďany a Bratislava - Užhorod. Další dochovaný maják by měl být podle všeho ve Frýdlantě.

Zkusím ještě prohledat web, snad ještě nějaké informace najdu. Podrobnější články vycházely v časopise L+K někdy v letech 2004-2006, kdyby náhodou někdo našel něco dříve, než to najdu já.

« Poslední změna: 12. Leden 2011, 01:53 od OKPPT » Zaznamenáno

Petr Plinta
Orlová - Poruba
Antonín Gibiš
Plný člen

« Odpověď #4 kdy: 13. Leden 2011, 21:32 »

Dobrý večer!
V září 2009 byla AVISEM vydána účelová publikace o letišti Kbely od T. Souška a j. Matoulka v angličtině. Velice pěkně je zpracována i vodárenská věž, potažmo světelný maják. Architekt, stavitelé,TTD, stavba, apod. Pouze pár údajů o majáku: na vrcholu budovy ve výšce 40 m byl instalován vysoce svítivý reflektor podle francouzského vzoru společnosti Barier, Ténard a Turenne se svítivostí 2 698 miliónů candel, umožňující vizuální orientaci pilota do vzdálenosti 80 km od letiště. Více je věnováno objemu vody apod.
Zaznamenáno
Antonín Gibiš
Plný člen

« Odpověď #5 kdy: 19. Únor 2011, 19:33 »

Na www.hrady.cz je v aktualitách snímek zachovalého leteckého majáku č. 6 u České Bělé, stojícího na Šibeničním vrchu. Možná poslední fotka, než konstrukci rozeberou lovci šrotu.
Zaznamenáno
Jacq
Nováček
*

« Odpověď #6 kdy: 14. Duben 2011, 15:06 »

Dobrý den,

Minulý týden při hledání zdrojů (na úplně jiné téma) našel jsem v Polsku zajímavou mapu: Luft-Navigationskarte (Polsko, Německo, Československo), podle stavu k 21.5.1938.
Světelné majáky označené jako "Hauptstreckenfeuer", dá se tam najít i kus Francie.
Naskenovanou mapu najdete zde - http://www.mapy.blink.pl/pomorze/mapa_lotnicza.jpg (má to přes 14MB)

Originál ve sbírce polského IPN (Institut národní paměti).
Zaznamenáno
Antonín Gibiš
Plný člen

« Odpověď #7 kdy: 2. Září 2011, 19:10 »

Dobrý večer, další úlovek z léta. Rekonstruovaný světelný maják, Žandov u Uhlířských Janovic.
Zaznamenáno
Jan Rousek
Nováček
*

« Odpověď #8 kdy: 5. Září 2011, 14:15 »

Zdravím!
Jeden dodnes stojí u Bobrůvky na Vysočině.

JR
Zaznamenáno
JaM
Plný člen

« Odpověď #9 kdy: 6. Srpen 2012, 07:59 »

Zdravím,

poradí mně někdo z vás, kde přesně stál maják u Lanžhota? V dubnu 1945 zde došlo k letecké havárii a rád bych místo prozkoumal. Děkuji.

Jan Mahr
Zaznamenáno
JaM
Plný člen

« Odpověď #10 kdy: 6. Srpen 2012, 12:42 »

Už prosím není třeba. Vše podstatné (včetně dvou snímků) jsem už zjistil.

Jan Mahr
Zaznamenáno
VP
Nováček
*

« Odpověď #11 kdy: 21. Říjen 2013, 18:52 »

....
Údajně jsou dodneška dochovány dva kusy na této trase. ....

Zachován je i maják HEŘMANOV u Křižanova
http://imgcdn.geocaching.com/cache/log/large/caa45c60-1671-4b33-a6ad-0a68c7e74abf.jpg
a na jeho podstavci i vysvětlující varovná tabulka
http://imgcdn.geocaching.com/cache/log/large/d011f7c5-2d79-46c0-9204-b510ea481f42.jpg
« Poslední změna: 21. Říjen 2013, 18:57 od VP » Zaznamenáno
V.Vacha
Plný člen

« Odpověď #12 kdy: 7. Prosinec 2013, 10:39 »

na toto téma vyšel soubor článků v L+K
Zaznamenáno
roman70
Plný člen

« Odpověď #13 kdy: 25. Leden 2017, 08:45 »

len na upresnenie zoznamu majakov-po moravskom jane ,malacky,borinka/vrch kozlisko/,blava.
« Poslední změna: 25. Leden 2017, 21:04 od roman70 » Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.15 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!